Verimli Ders Çalışma Yöntemleri

Sınava hazırlanan tamıma yakını gününün önemli bir bölümünü derslere ve denemelere katılarak geçirmektedir. Bu nedenle beyin günün büyük bir bölümünü ders çalışarak geçirdiğinden ötürü belirli bir saat sonra öğrenci bir şey anlamamaya ve dersine odaklanma sorunu ile karşılaşmaktadır. Bu yüzden uzmanların ve eğitimcilerinden tavsiyeleri olan; çok ders çalışmak yerine verimli ders çalışmanın formülünü bulup kendinizi ona göre hazırlamakta geçtiğini belirtmektedir. Bu yüzden verimli ders çalışmak aşırı derecede ders çalışmaktan daha sağlıklı ve doğru bir yöntem olarak kabul edinmektedir.

Verimli ders çalışan öğrenci her zaman farklı tür ders çalışan öğrencilerden bir adım daha öndedir. Çünkü verimli ders çalışan öğrenci ders çalıştığı müddetçe dersin ayrıntılarını kafasına yazabilecek rahatlığı kendisinde bulabilmektedir. Konunun kendisine göre önemli gördüğü yeri kafasına yazan öğrenci sınavlar ile karşılaştığında zorluk çekmeden sınavda istenilen bilgileri kısa sürede hatırlayarak yazar ve sınavının iyi geçmesini sağlar.

Verimli ders çalışmak, öğrencinin bütün günün ders çalışarak geçmemesine onun yerine farklı sosyal aktivitelere katılarak kendini geliştirmesine yardımcı olmaktadır. Dış dünya ile tüm etkileşimini kesmemiş olan öğrenci kendi içine kapanık olmadığı gibi kendisinde var olan potansiyelin farkına varmaktadır.

Verimli ders çalışmanın formülünü kendisinde uygulayan öğrenci, beyinin büyük bir bölümünü ders ile ilgilenmekle geçirmediğinden dolayı ders çalıştığı müddetçe aklına başka bir işin girmesini engelleyebilecek kudrete sahip olmaktadır.

Verimli ders çalışmak için yapılması gerekenler;

Planlı ve Programlı Hareket Etmek

Özellikle sınavlara hazırlanan öğrencilerin büyük bir bölümü gününü planlı ve programlı geçirmemektedir. Bu yüzden sınavı kazanlarının çoğu işlerini planlı ve programlı bir şekilde hallederek işini ertesi güne bırakmayan öğrenciler olmuşlardır. Bu nedenle öğrenciler gereken okul hayatlarında gerekse iş hayatları boyunca planlı ve programlı hareket ettikleri sürece karşılarına çıkan her engeli kolay bir şekilde atlatabilirler.

Bilim insanlarının ve çok iyi yerlere gelmiş başarılı iş adamlarına okul ve hayat sınavının geçilmesinde temel etkenin ne olduğu sorulduğunda verilen cevap bire bir budur; planlı ve programlı hareket etmek. Çünkü planlı ve programlı hareket eden insan her zaman kazanan tarafta olur ve diğer insanlardan daha fazla zamanı olabilmektedir. Belirtilen bu cevaplardan öğrencilerin anlayacağı gibi planlı ve programlı hareket etmek gerek öğrencili yıllarında gerekse iş hayatında büyük önem arz ettirmektedir.

Sabah Erken Kalkıp Erken Yatmak

Öğrencilerin karşılaştığı en büyük zorluklar arasında yer alan erken kalkıp erken yatmak verimli ders çalışmanın temelini oluşturan başlıca faktör olarak görülmektedir. Sabah erken kalkıp erken yatan bir öğrencinin günü daha uzun ve pozitif geçmektedir.

Sabah erken kalkıp herkesten erken yatan öğrenci gün içerisinde ders çalışacak zamanı da, yemeğini de, duşuna da, sosyal aktivitelere zaman ayırabilecek vakti kendisinde bulabilir. Aynı zamandan sabah erken kalkmak zihnin daha hızlı ayılmasına bu nedenle öğrencinin öğrenme kabiliyetini arttırmada kullanılan başlıca yöntem olarak görülmektedir.

Beynin İstediği Besin Değerli Karşılayabilmek

Beyin gün içerisinde çok çalışıp yorulursa enerjisini yeniden kazanmak içi farklı besin değerlerine yönelmektedir. Bu durumlarda öğrenciler gün içerisinde yediği yiyeceklerin besin değerlerini hesaplayarak proteini, karbonhidratını ve yağını eşit düzeyde alması gerekmektedir. Eğer beynin istediği besin değerlerini öğrenci karşılayamazsa öğrenme zorluğu baş göstermeye başlar. Bu yüzden zihin açıcı birkaç yiyecek;

-Ceviz, zihnin açılmasına ve öğrenme kabiliyetini arttırmasından dolayı özellikle sınav zamanında öğrencilerin sıkça tüketmesi gerektiği yiyecekler arasında yerini almaktadır.

-Havuz, gözün dinlemesine ve zihnin açılmasına yardımcı olduğundan dolayı gün içerisinde biraz havuç tüketmek öğrencilerin kendilerini derslere vermesinde yardımcı faktör olarak rol oynamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir