Sınavların Çocuklar Üzerindeki Etkileri

132671

Sınavlar, öğrencilerin ders içerisinde anlatılan konuların ne kadarını test etmek amaçlı yapılan yazılı veya sözlü uygulamadır. Fakat bazı sınavlar vardır ki çocukların gelecekte yapacakları mesleğini, gelecekteki evini ve arabasını seçmektedir. Bu tür sınavların çocuklar üzerinde etkileri çok ağır olmaktadır.

Sınavların çocuklar üzerindeki etkileri çok feci sonuçlara yol açmaktadır. Özellikle kazanmak istediği liseye veya üniversiteye çok çalışıp girememiş olan öğrencilerin akıllarına intihara etmek gibi olumsuz düşünceler dahi gelmektedir. Öğrenciler tek bir sınavın bütün hayatını değiştirebileceğini düşünmektedir. Fakat bu saçma mantıksız bir düşünceden başka bir şey değildir. Çünkü hayatın anlamını ve hayatının gerçeklerini bilen öğrenci sınavın o kadar da önemli bir unsur olmadığını hayatın ölene dek hiçbir zamana durmayacağını bilmektedir. Bu şekilde düşünen çocuklar girmiş olduğu sınavlarda dahi düşük puanlar alsa dahi yıllar sonra çok önemli yerlere gelebilmektedirler.

Sınavlar özellikle düşük not almaktan ve kaybetmekten korkan öğrenciler için büyük bir baş belası haline gelmiştir. Bu baş belalarından başlıcaları stres, intihara kadar giden düşünce yapıları, doğru ve mantıklı düşünememe ve asabi bir hal içerisinde olmasıdır.

Bu yüzden sınavların çocuklar üzerindeki etkilerini uzmanlar uzun uğraşlar sonucunda araştırıp bütün dünyanın önüne sunmuştur. Bu araştırma sonuçları;

Ders Seçiniz

Stres

Sınava hazırlanan çocukların karşılaştığı en büyük sorunlardan birisi strestir. Stres, özellikle kişinin önemli ve hayatını değiştirebilecek kararlar verirken ortaya çıkan unsur haline gelmiştir.

Stres, özellikle öğrencilerin önemli sınavlara girmeden önce sürekli karşılaştıkları unsurlardan birini oluşturmaktadır. Öğrenciler sınava hazırlandıkları dönemlerde sınavı kazanıp kazanamayacağı veya bu kadar çalışmanın yeterli olup olmadığı hakkında kendisi ile sürekli çatışma halinde olduğundan dolayı stres ister istemez baş göstererek öğrencileri çok zorladığı bir etkendir.

Sınav zamanında stresli olan çocuklarda sivilceler, yeme bozuklukları, hayatı hakkında doğru kararlar alamama gibi sorunlar ile karşılaşılmaktadır. Özellikle sınavlardan dolayı çok yıpranan ve sürekli çalışan öğrencilerin stres sonucunda baş gösteren ve özellikle yüz bölgesinde çıkan sivilceler öğrencilerin korkulu rüyası haline gelmiştir. Sınavların yanı sıra yüz bölgesinde çıkan sivilce öğrencilerin moralin iyice düşmesine ve sınavı kaybetmesine neden olmaktadır. Bu nedenle öğrencilerin stresten kurtulması için yapması gereken bazı önemli hususlar;
-Yeterli ve dengeli uyumak.

-Sağlıklı beslenmek.

-Bazı özel günlerde sosyal aktivitelere katılmak veya tek başına kendisini iyi hissettirecek ve aklındaki düşüncelerden uzak tutacak (alışveriş, spor, sanat, resim, müzik) aktivitelere katılmak.

İntihar Düşüncesi

Özellikle sınavlara hazırlanan öğrenciler sınavları kafasında çok büyüttüğü ve sınavları çok önemli bir unsur olarak gördüklerinden dolayı sınavı kazanamazlarsa veya kaybetmeye doğru gittiklerinden kendi canına son verip bu hayatla ilgili bütün bağlantılarını kurtartmayı düşünmektedir. Bu düşünce yapısı bazılarına çok saçma ve anlamsız gelse dahi özellikle baskıcı bir aile ile yönetilen öğrencilerde bu tür problemlere karşılaşmak özellikle psikolojik alanlarda eğitim görmüş insanlar için sıradan bir durum haline gelmiştir. Bu nedenle ebeveynler çocukların sınavlarında yüksek bir puan almalarını istemeden önce çocukların düşünce yapılarını veya neyi sevip neyi sevmediğini sormaları gerekmektedir.

Özellikle günümüz haberlerinin büyük bir bölümünü kaplayan öğrenci intiharları hız geçmeden artmaya devam etmektedir. Örneğin mimar olmak için çok çalışmış bir öğrenci sınavda çok iyi yapsa dahi büyüklerinin zorla tıp gibi bölümleri seçmesi sonucu çocuk dayanamamakta ve kendi canına son vermektedir. Bu nedenle ebeveynler çocukları hakkında önemli kararlar vermeden önce çocuğunun kararını ve istediği şeyi sorup bu şekilde hareket etmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir