Sınavlarda Başarılı Olmak İçin Yapılması Gerekenler

5fb54dfe55427f12cc5473a4

Sınavlar, öğrencilerin ders içerisinde öğretmenlerin anlattıkları konuların ne kadarını öğrendiklerini değerlendirmek ve sonuca varmak için yapılan sözlü veya yazılı uygulamalardır. Fakat bazı sınavlar vardır ki öğrencilerin hayatları boyunca yapacakları mesleği, oturacakları evi ve gideceği arabayı belirler.

Öğrenciler, sınavlarda başarılı olup hayat standartlarını en üst seviyeye çıkarmak için gece gündüz demeden harı harıl ders çalışmaktadır. Sınavlara çalışmak kiminin bakış açısı ile önemli bir iş gibi görünse dahi başka birsinin hayat tarzına çok saçma anlamsız düşmektedir.

Sınavlara hazırlanan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu sınavlarda başarılı olmak için ders çalışmanın yeterli olacağını düşünmektedir. Fakat bu düşünce yapısı anlamsız ve saçmadır. Öğrenciler sınavlarda başarılı olmak ve geleceğini sağlama almak için günün kısa bir bölümünü kendine vakit ayırarak ve sosyal aktivitelere katılarak geçirmesi gerekmektedir. Bu sayede öğrencilerin öğrenme kabiliyeti artacak ve sınavlarda daha yüksek puanlar alabileceklerdir.

Sınavlar başarı olmak için yapılması gerekenler;

Planlı ve Programlı Ders Çalışama Saatleri Oluşturma

Öğrencilerin sınavlarda başarılı olmak için kullandıkları metotlardan birisi 7/24 dinlenmeden ve kendine vakit ayırmadan çalışmaktan geçtiği sanmaktadır. Bu düşünce yapısı saçma ve anlamsızdır. Çocuklar hayatlarını düzene sokarak kendilerine uyan bir program oluşturması ve bu programa harfi harfine uyması gerekmektedir. Planlı ve programlı hareket eden bir öğrenci hem kendine ve çevresine zaman ayıracak zamanı bulabilir hem de sınavlarda başarılı olmak ve derslerine çalışacak zamanı verimli ve doğru geçirmeyi öğrenebilmektedir.

Planlı ve programlı hareket eden bir birey hem öğrencilik hayatında hem de iş hayatında hiç kaybetmez. Çünkü vaktini ve zamanının büyük bir bölümünü oyun oynayarak ve dışarıda aylak aylak dolaşarak değil günün belirli bir bölümünü yürüyüş ve egzersiz yapmaya ayırarak geçirmektedir.

Planlı ve programlı hareket eden bir öğrencinin ders çalışmaya da, sosyal aktivitelere katılmaya da, kendisi hakkında önemli kararlar almaya da zamanı vardır. Bu yüzden bilim insanları ve önemli kademelere gelmiş iş adamlarının başarmanın sırrının planlı ve programlı çalışmaktan geçtiği sürekli sürekli altına basa basa söylemektedirler.

Sabah Herkesten Erken Kalkıp Gece Herkesten Geç Yatmayı Öğrenmek

Hayalleri uğruna savaşmayı göze alan herkes ama herkes sabah herkesten erken uyanıp herkesten önce çalışmaya başlayan kişidir. Geceleri kadar saatin ne olduğunu bilmeden sadece dersine, ödevine, işine, yapacağı sunuma, kazanacağı işe bakan kişidir kazan. Bu nedenle sınavı kazanmak isteyen öğrencilerin yapması gereken başlıca husus sabah erken kalkıp herkesten sonra yatağa uzanmak olacaktır. İşte sınav böyle kazanılır. Yoluna engeller çıktığında pes etmeden çalışmaktır başarı. Yoluna çıkan her engeli alt ettiğinde daha enerji dolu olmaktır başarı. Bu nedenle özellikle sınavlara çalışan öğrencilerin gece gündüz demeden kimse ayakta değilken herkes alarmını bir saat sonraya ertelerken kalkıp çalışmaktadır. Bunu başarmış olan bütün öğrencilerin gerek öğrencilik yıllarında gerekse iş hayatında hiçbir zaman kaybetmezler.

5fb54dfe55427f12cc5473a4

Egzersiz Yapmak

Egzersiz yapmak vücudun kötü düşüncelerden arınmasına ve kendini iyi hissetmesini sağlayacak başlıca faktörler arası yer almaktadır. Egzersiz yapmak kişinin bedenini ve ruhunu dinlendiği için dış dünyaya karşı daha pozitif ve sevecen bir yaklaşım içerisine girer.

Egzersiz yapmak öğrencilerin sınavlarda başarılı olmak ve öğrenme kabiliyetini arttırmasında başlıca faktör olarak rol oynamaktadır. Bu yüzden öğrencilerin sınavı hazırlanırken gününün bir bölümünü egzersiz yaparak geçirmek sınavlara daha iyi hazırlanmasına yardımcı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir