Sınavdan Hemen Önce Sınav Sırasında Yapılması Gerekenler

sinav-iha-2

Sınavlar, öğrencilerin okul ortamında öğretmenlerin anlattığı konularının ne kadarını anlayıp almadığını ölmek için oluşturulmuş sözlü veya yazılı uygulamadır. Fakat bu uygulamaların bazı türleri vardır ki öğrencilerin hayat standartların seçiminde rol oynayacağı için yüksek puan alması gerekmektedir. Yüksek puan almak için derslere düzenli ve planlı bir şekilde çalışıp sınavdan hemen önce ve sınav esnasında yapılması gereken hususları gözden geçirilmesi sınavın iyi geçmesine yardımcı olmaktadır.

Sınavlar, öğrencilerin önemli kararlar vereceği ver verdiği bu kararlar ile hayat standartlarını seçmesine etki olarak rol oynamaktadır. Bu yüzden derslerine ve sınavlarına düzenli olarak çalışan tüm öğrencilerin ilk isteği sınavlarından ve sözlülerinden yüksek notlar almak ve hayat kalitesini arttırmak istemesi olmaktadır.

Ülkemizde öğrenciler sınavlar ile küçük yaşlarda tanıştırılmakta ve hayatı boyunca farklı yer ve zamanlarda farklı türden konuları ele alan sınavlar ile karşılamaktadır. Bu sınavlar kimi zaman önemsiz olsa dahi bazı önemli sınavlar çocukların mesleğini, evini ve arabasını seçmesinde etkin olarak rol oynamaktadır. Bu yüzden öğrencilerin özellikle önemli sınavlara girmeden önce yapması gereken ve sınav esnasında yapması gereken hususları tek tek gözden geçirip aklına kazınması gerekmektedir.

Bilim adamların çocukların sınavlarının kazanmasında ektik olarak rol oynayan faktörün ders çalışmak kadar sınavdan hemen önce ve sınav esnasında yapılması gereken hususları dikkat etmek ve hususları yerine getirmektir. Bu yüzden sınavdan hemen önce ve sınav esnasında yapılması gereken hususlar;

Sakin Kalmaya Özen Gösterilmesi

Öğrenciler, sınavın heyecanından dolayı bildiği bütün bilgileri kısa süreliğine unutabilmektedir. Aynı zamanda fazla heyecan karnın ağrımasına neden olabilecek başlıca etkenler arasında yer almaktadır. Sınav esnasında karın ağırsı sınavın götü geçmesine ve istenilen sonucu çok çalışılsa dahi alınmaması ile neticelendirilebilir. Bu yüzden sınav öncesi ve sınav esnasında sakin kalmak için yapılması gereken birkaç husus;
-İçinizden 10 kadar sakin ve doğru bir şekilde hiçbir şey düşünmemeye çalışarak saymayı deneyin. Bu sayede beyin kendine kısa süreliğine olsun kötü ve olumsuz düşüncelerden kurtarmaya ve anlama kabiliyetini arttırmayı yönelik işlemler yapmaktadır. Bu sayede sınavın daha iyi geçmesine yardımcı olmaktadır.

-Sınavdan hemen önce yudum yudum birkaç kez su içmek gerekmektedir. Bu işlem sayesinde vücut stresten arınmakta ve sınav esnasında oluşabilecek kötü sonuçlardan kısa süreliğine korunmaya katkıda bulunmaktadır.

-Kişi kısa süreliğine de olsa kendini mutlu edebilecek unsurları düşünmeye çalışsın. Bu sayede beyin pozitif ve olumlu bir düşünce yapısına girebilir ve gereksiz stresten korunmaya yardımcı olabilmektedir.

Sınavda İhtiyaç Duyulabilecek Ekipmanları Önceden Hazırlamak

Sınavdan birkaç gün önce sınav esnasında ihtiyaç duyulabilecek ürünleri eksiksiz ve tam bir şekilde hazırlamak olumsuz sonuçlar ile karşılaşmamak için yapılması gerekmektedir.

Sınavdan birkaç gün önce gereken form, silgi, kalem, uç, kalemtıraş ve su gibi sınav esnasında gerekli olabilecek ürünleri önceden hazırlamak sonradan öğrencinin sıkıntı çekmemesine yardımcı olmaktadır.

Yeteri Kadar Uyku Uyumak

Öğrencinin özellikle sınava girmeden bir hafta kala yeteri kadar uyku uyumasına ve kendini çok yormamasına özen göstermesi gerekmektedir. Yeteri kadar uyku uyumayan öğrencilerin karşılaştıkları birkaç sorun;

-Sınavda sorulan soruları enerjisini tam olarak alamadığından ve uykusuz olduğundan dolayı anlamamasına neden olmaktadır.

-Sınavın ortasına takılı kalır ve diğer sorulara geçmek daha isteyecek enerjiyi kendine bulamaz. Bu yüzden yeterli ve dengeli uyku düzeni öğrencinin sınavının iyi geçmesinde temel faktör olarak rol oynamaktadır.

“Sınavdan Hemen Önce Sınav Sırasında Yapılması Gerekenler” hakkında 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir