Sınava Hazırlanan Öğrenciye Ebeveynlerin En Doğru İlgi Gösterme Yöntemleri

650x344-universite-sinavi-yks-ertelendi-mi-osym-ertelenen-sinavlar-listesi-1585060921417

Sınava hazırlanan öğrenciler, kendilerini çok büyük bir stres altında bulunduklarından dolayı sürekli sınavın kötü geçeceğini gibi olumsuz düşüncelere kapılmaktadır. Öğrencinin bu düşüncelerden kurtulmasının en kolay yolu ebeveynlerin ilgi ve alakasıdır. Sınava hazırlanan bir öğrenciye ebeveynlerin doğru bir yaklaşım ile gereken öğüt ve alakayı gösterir ise çocuk kendinin farkına varır ve daha sıkı çalışmaya başlar.

Sınava hazırlanan öğrenciler birçok konuda zorluklar ve sıkıntılar çekmektedir. Bu sıkıntıların başında sınavda kötü alma korkusu ile ebeveynlerin sınav sonucu açıklandığında nasıl bir tepki verecekleri olmuştur. Bu yüzden ebeveynlerin çocuklarına doğru bir yaklaşım ile sınavın o kadar da büyütülecek bir yanı olmadığını, sınavdan iyide alsan kötü alsan hep bizim çocuğumuz olarak kalacağını ve seni her zamanki gibi çok seveceğimiz gibi anlamlı ve övgü dolu cümleler söylemesi çocukların moralini arttırmada bir numaralı etkendir.

Sınavlara hazırlanan çocuğa ebeveynlerin doğru yöntemler ile yaklaşmadıkları taktirde öğrenci sınav kaygısının getirdiği bir anlık sinir ve stres ile intiharın eşiğine kadar gelebilmektedir. Özellikle sınav zamanında ebeveynler çocuklarına ortalamanın üstüne bir ilgi ve alaka göstermeleri gerekmektedir. Bu sayede çocuk sınavın büyüttüğü kadar önemli bir şey olmadığının farkına varır ve gereksiz stres ve kaygıdan uzak çalışmalarına devam eder.

Sınava hazırlana öğrenciye ebeveynlerin en doğru ilgi gösterme şekilleri;

Çocuğu Özel Hissettirmeye Çalışmak

Çocukları özellikle sınav senesinde büyük stres ve kargaşa içerisine girdiğinden dolayı ebeveynler özellikle bu dönemlerde çocukları ile daha fazla zaman geçirecek aktiviteler yapmakta büyük fayda var. Çocuğun 24 saatinde 1 saatini almak sınavının çok kötü geçmesine veya zaman kaybı olarak değerlendirmek yerine alınan o 1 saat içerisinde yapılan aktiviteler ile çocuğun özel hissetmesine yardımcı olunmaktadır. Aynı zamanda ailecek kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğini yemek ve yemek sırasında ailenin çocuğa özel olarak soru sorup sanki büyük bir yetişkinmiş gibi ağzından çıkan her bir kelimeyi dikkatli dikkatli dinlemek çocuğu stresten arındırdığı gibi büyüdüğünü ve olgunlaştığını hissetmesinde rol oynayan temel faktörlerden biridir.

Çocuklara Sınavın Senden Önemli Olmadığını Hissettirmek

Ebeveynler sınava hazırlanan çocuklarına sınavın kendisinde önemli olmadığını ve sınav sonucunun ne olursa olsun onu her eskisi gibi seveceğini ve sayacağını çocuğa özel olarak belirtmek çocuğun motivasyonunu arttırdığı gibi gereksiz stres ve kaygıdan kurtulması ve rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Bu şekilde çocuk sınavın kendisinde önemli olmadığını kendisini harap edip sabahtan akşama kadar ders çalışmak için çalışıp bir şey anlamamak yerine çalışma saatlerini düşürerek çalıştığı zamanlarda bütün konuları anlamasına yardımcı olmaktadır.

Çocuğu bu şekilde hissettirmek aynı zamanda çocuğun kendisini mutlu hissetmesine ve büyüklerin onu ne kadar çok sevdiğini anlamasına yardımcı olmaktadır. Çocuk, ailesinin kendisini sevdiğini anlayınca ailesinin yüzünü kara çıkarmamak için daha azimli çalışmaya ve sınavı gerektiği gibi çalışıp ailesini mutlu edeceğine dair kendisine söz verir.

Ebeveynler Çocuklarına Sosyal Aktivitelere Katılmasına Teşvik Etsin

Sınava hazırlanan çocuklar, zamanının büyük bir bölümünü evde kitap başında geçirdiklerinden dolayı sosyal aktivitelere zamanını kalmamaktadır. Aynı zamanda ailelerin büyük bir bölümünü özellikle sınav zamanlarında çocuklarının dışarıda sosyal aktiviteler ile zamanını bitirmesi yerine vde gece gündüz ders çalışmanın daha doğru olduğuna inanmaktadır. Fakat bu düşünce yapısı çocuğun psikolojisini bozmasına ve derslerden iyice soğumasına neden olmaktadır. Bu yüzden aileler çocuklarına haftada birkaç saat olması şartıyla dışarıda arkadaşları ile vakit geçirebilecek zamanı ayırması gerekmektedir. Bu sayede çocuk kitaplardan ve derslerden uzaklaşıp sosyal ortama girdiğinde kafasını derslere karşı yenilemiş olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir