Sınav Kaygısı Nedir?

5ea7cc2bc03c0e0d003303bf

Sınava girecek olan öğrencilerin en büyük sıkıntıları sınav kaygısıdır. Sınav kaygısı öğrencinin psikolojisini alt üst edebilecek boyutlara ulaşabildiğinden dolayı öğrencinin bu tür kaygılardan kurtulması gayet sıkıntılı ve zor bir süreçten meydana gelmektedir.

Sınav kaygısı yaşayan çocukların büyük bir bölümü sınavı gereksiz derecede önemsemekte ve sınavın hayatının değiştirmesinde başlıca faktör gözü ile bakmaktadır. Fakat bu tür bakış açılar anlamsız ve saçmadır. Özellikle son yıllarda hayatı boyunca ders çalışmayan insanların erken yaşlarda hayatı öğrenerek ileride ultra zengin oldukları ve lüks bir hayat yaşadıkları aşikâr bir gerçektir.

Sınav kaygısı çocuğun psikolojini olumsuz yönde etkileyeceğinden dolayı öğrencinin doğru kararlar alamamasına ve sürekli ailesi ile kavga etmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden sınav kaygısı çeken öğrencinin bir an en yakın pedoloğa giderek gereken tedaviyi görmesi gerekmektedir.

Sınav kaygısı bazı öğrencilerde hastalık boyutlarına uzanmış. Özellikle gece gündüz demeden yatıp kalkıp ders çalışan öğrencilerin büyük bir bölümü çalıştıklarının boşa gidebileceğini düşündüklerinden dolayı kendilerini stres ve bunalım içerisinde görmektedir. Bu bunalım ve stres sınav kaygısı tetiklemekte ve öğrenci bilincini ve düşünce yetkisini kaybederek intihara kadar farklı boyutlarda sınavdan kurtulma yollarına başvurmayı düşünmektedir.

Sınav kaygısı çeken öğrencilerin karşılaştıkları en büyük fiziksel problemler arasında; grip, soğuk algınlık veya baş ağrısı gibi bakımsızlıktan baş gösterebilen problemler ile sivilce gibi yüz ve sırt bölgesinde kendini belli eden ve çok sinir bozucu sivilcelerdir. Özellikle sınava çalışan ve kendini sınava kaptırmış olan öğrencilerin yüz bölgesinde çıkan sivilcelerden sonra kendi bünyesinde barındırdığı ufak kırıntılar şeklinde yaşama sevinci hepten kaybolmaktadır.

Sınav kaygısı çeken öğrencilerin karşılaştıkları en büyük zorluklardan bir diğeri ise büyüklerin baskısı ve kendisi üzerindeki tutumudur. Özellikle baskıcı bir aile ortamında büyüyen bir öğrencinin en küçük bir sözlüde alacağı düşük notu ailesinin duymasını isteyen öğrenciler her geçen gün ailesinde daha fazla sır saklamaya ve bunu alışkanlık haline getirmeye başlamaktadır. Bu yüzden ebeveynler özellikle küçük yaştaki çocukların okulda aldıkları kötü notlarına kızıp sinirlenmek yerine nerelerde hata yaptığını öğretmenleri ve çocuğundan öğrenerek gereken bilgileri vermesi gerekmektedir. Bu sayede çocuk hem ailesinden bir şey saklamasına gerek kalmamış olacak hem de ailesinin onu her konuda destek çıktığını ve arkasında olduğunu hissetmesine yardımcı olabilecektir.

Sınav Kaygısında Ebeveynlerin Rolleri

Sınav kaygısı yaşan öğrenciler özellikle büyüklerinden ve tanıdıklarından korkmakta ve her aldığı düşük notu ailesinden ve çevresinden gizlemek için çeşitli yalanlara başvurmaktadır. Çünkü özellikle ülkemizdeki öğrencilerin ebeveynler çocuklarının her zaman farklı çocuklar ile kıyasladıklarından dolayı çocuğunun motivasyonun düşmesinde ve sınavlarda kötü not almasında başlıca rol oynamaktadır.

Sınav kaygısı yaşayan öğrenciler aldıkları her kötü nottu ailesinden ve çevresinden saklamak yerine bu durumu paylaşmaları ve gereken desteği görmesi gerekmektedir. Fakat bu durum ancak ve ancak ebeveynlerin çocuklarına güvenmesi ve çocuğunun artık kendi kararlarını verebilecek yaşta olduğunu çocuğuna belirtmesi ile gerçekleşir. Bu durumu belirten bir ailenin çocuğu kendi potansiyelinin farkına varır ve gerek ev ortamında yaşadığı sorunları gerekse okul ortamında yaşadığı sorunları ağlayıp bağırarak değil sakin bir şekilde rahat ve anlaşılır bir dilde belirtebilecek cesareti kendine bulmasını neden olunabilmektedir.

Öğrencilerin sınav kaygısından kurtulup kafasını başka işlere yöneltmek için başvurduğu başlıca yöntemler arasında haftanın belirli saatinde bir sosyal aktivite uğraşmak olmuştur. Bu sayede öğrenci beynini dinlendirecek ve farklı insanlarla tanışabilecek zamanı kendisinde bulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir