Satrancın Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Satrancın insan üzerindeki etkisi, bilinenden çok daha fazladır. Bu etkileri kazandırırken, aynı zamanda keyifli vakitler geçirmenize olanak sağlar. Başka bir deyişle, eğlenirken öğrenirsiniz. Eğlenirken öğrettiğinden ötürü, çocuklara farklı beceriler kazandırmak için satranç başvurulacak en ideal yollardan birisidir. Peki satrancın çocuklar üzerindeki etkisi nelerdir?

Satrancın Çocuklar Üzerindeki Olumlu Etkileri

Satranç tahtasında ileriye sürülen her bir taş, düşünerek hareket etmenin bir sonucudur. Gündelik hayatta düşünmeden hareket etmeyi mümkün olduğunca azaltır. Satrançta bir taşı hareket ettirmeden önce düşünüleceği gibi, bu düşünce beraberinde şüphe duymayı da getirir. Satrancın etkileri sadece bu kadarla kalmıyor. Dahası olarak, satrancın çocuklar üzerindeki etkisi nelerdir?

1.  Planlama

Satrançta rakibi mat edebilmek için planlar geliştirilir. Rakibinizin oyununu inceleyerek, tahmin ederek planınızı bunun üzerine yaparsınız. Geliştirilen planların alternatifini de yapmak çok önemli. Tek bir plana bağlı kalarak oyunun sonunu getirmek mutlak bir yenilgiye sebep olacaktır. İşte, satranç ile iyi bir planlamacı olmayı öğreniyorlarken, planlarında gerektiği zaman değişiklik yapabilmeyi öğreniyorlar. Satrancın çocuklar üzerindeki bir diğer etkisi ise planlamacı olabilmektir.

2.  Analitik Düşünme

Satrançta zaferi getiren şey, analitik düşünme becerileridir. Bu noktada çocuk, analitik beceriler kazanır. Kazandığı bu analitik becerileri ise satranç vasıtasıyla gündelik hayatına nasıl uygulayacağını keşfeder. Bu beceriler, satrançta zafer getirdiği gibi, günlük hayatında karşılaştığı olayları çözüme ulaştırmasında yardımcı olur.

3.  İleriyi Öngörme

Çocuklar, satranç sayesinde hamlelerini yapmadan önce düşünmeyi öğrenirler. Hamlesini yaptıktan sonra, rakibinden ne gibi bir cevap geleceğini ve bu cevap karşısında nasıl bir yol izleyeceğini düşünür. Daha doğru bir deyişle, sezgileri gelişir. Bu gelişen sezgileri, ileriyi görmeyi öğretir.

4.  Analiz Etmek

Bir satranç tavsiyesi ise oyun kaybedilmiş olsa dahi oyun sonunda oyunu incelemek, nerede hata yaptığının farkına varmaktır. Satrançta analiz yalnızca oyun sonunda kullanılmaz. Oyun içerisinde yapılacak olan hamlenin yardımcı mı olacağı yoksa zararlı mı olacağını düşündürerek, analiz becerileri kazandırır.

5.  Özgüven

Bir gerçeği aydınlatmak istersek, bu da satrancın özgüven kazandırdığı olacaktır. Özgüven kazanımı oyun sonunda elde edilen galibiyet ile olmaz. Çocuk, geliştirdiği planlarına güvenerek, aslında kendisine de güven duyar. Bu güven duygusu onu galibiyete taşıyacağı gibi, kendisine de özgüven kazandırmış olur.

Sözün kısası, satranç oynamanın etkileri çok fazladır. Bunu küçük yaşta çocuklara alışkanlık haline getirmek, ileride onlara farklı kabiliyetler kazanmaları ile sonuçlanır. Satranç her yaştan bireylerin alışkanlık edinmesi gereken bir oyundur. Sadece satranç oynamalı ve uzun vadede sonuçlarını almayı beklemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir