Öğrencilerin Sınava Girecekleri Sınıfın Önemi

Sınav, öğrencilerin derste öğretmenlerinin anlattıklarını konularının ne kadarını dinleyip dersine kaç saat ayırdığı ölçmek için oluşturulmuş yazılı veya sözlü uygulamadır. Fakat bazı sınavlar vardır ki öğrencinin ilerideki hayat kalitesini belirlediğinden dolayı çok çalışma ve konsantre gerektirmektedir. Bu tür durumlarda öğrenciler sınavda yüksek not almak için karşılaşılacak olumsuzlukları gereğinden fazla kafaya takmaktadır. Bu olumsuzlarından başında sıraların masaların sallanmasıdır ki sınava girecek olan öğrencilerin sınıf düzeni ve tertibi sınavın sonucunu önemli ölçüde etkilemektedir.

Öğrencinin sınava gireceklerin sınıfın önemi sınav sonucunu etkileyecek yardımcı faktörler gözüyle bakılmaktadır. Bu yüzden öğrenciler önemli gördükleri sınavlara nasıl bir sınıfta girecekleri önceden görüp masası hakkında sorunları fark etmesi gerekmektedir. Bu sayede sınav esnasında sıranın ve masanın sallanıp öğrencinin konsantrasyonunu dağıtılması engellenmiş olur.

Sınavlar öğrenciler için büyük bir baş belası haline gelmiştir. Gerek sınav sonuçları açıkladığından ailelerin tepkisinden gerekse düşük puan alıp her yerde utanç kaynağı oluşturmaktan korkan öğrenciler girdiği her sınava büyük özen göstermektedir. Bu yüzden çocuğun psikolojisi olumsuz etkilenmekte ve saygı duyması gereken hocalarına sadece not ve sınav gözüyle bakılmasına sebebiyet vermektedir. Bu durumun ortadan kalkması için özellikle ülkemizde eğitim alanında büyük reformalar ve yenilikler getirilmesi bütün öğrenciler, öğretmenler ve veliler için büyük bir önem kaynağı haline gelmiştir.

Öğrencilerin sınava girecekleri sınıfın önemi;

Konsantrasyon Oluşturmak

Öğrencilerin sınava girecekleri sınıfın tasarımı, masaların ve sıraların durumu öğrencinin konsantrasyonunu etkileyecek başlıca unsur haline gelmektedir. Bu yüzden sınav tarihinden birkaç gün önce öğrencinin velisi ile birlikte sınava gireceği sınıfın düzenin ve sıraların durumunu öğrenmesi eğer konsantrasyonunu dağıtacak şekilde rahatsız edebilecek masa veya sandalye varsa bu sorunu yetkili kişilerle paylaşmakta fayda var. Bu sayede yetkili kişiler durumu müdahale ederek öğrencinin istediği şekilde bir masa takımı ayarlatılabilir.

Düşünebileceği Bir Ortamı Yakalayabilmek

Sınava girecek öğrenciler, sınav esnasında doğru ve mantıklı bir şekilde düşünerek soruları bu şekilde cevaplamak isterler. Tabi ki de bu düşünce yapısı gayet mantıklı ve yapılması gereken bir yöntemdir. Fakat bu yöntemi öğrencinin uygulayabilmesi ve işere yarabilmesi için sınıfın, koridorun ve okulun sessiz, sakin olması gerekmektedir. Aynı zamanda sınıfın pencerelerinin mümkün olduğunca ana caddeye bakmaması gerekmektedir. Çünkü ana caddeye bakan sınıfta sınav olan öğrenci dışarıdaki insanların ve arabalarının sesinden rahatsız olacağından dolayı düşünebilecek bir ortam yakalayamamasına ve sınavdan düşük almasına neden olmaktadır. Bu yüzden sınıfın hangi cepheye baktığını ve sınıfın ana cadde ile uzaklığını önceden bilmek ve gereken şikayetleri yetkililere bildirmekte büyük fayda var.

Sınavın Bitimine Ne Kadar Kaldığını Bilmek

Çocukların sınavlarda en büyük düşmanı sorular ve zamandır. Eğer öğrenci soruları istenilen zamanda bitirecek zamanı ayarlayamazsa ne kadar çalışırsa çalışsın sınavı kötü geçmektedir. Bu yüzden öğrencilerin sınav esnasında ne kadar süre kaldıklarını hesaplayabilecekleri ve sınıfın ortasına asılabilecek bir saatin bulunması öğrencinin zamana göre kendini soruları vermesine neden olmaktadır.

Eğer sürenin ne kadar kaldığını hesaplayacak bir saat sınıf içerisinde mevcut değil ise öğrenci bu durumu en kısa süre içerisinde öğretmenlere ve yetkili diğer şahıslara bildirerek gereken işlemin yapılmasını isteyebilir. Bu sayede sınav esnasında kaç dakikasını kaldığını hesaplayabilen öğrenci her bir soruya ne kadar süre ayırabileceğini kafasında düşünüp sınavına ona göre yön verebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir