Matematikte Başarılı Olmanın Yolları

5ebc0d145542831730c6cbf4

Çoğu insanın matematik korkusu vardır. Bu korkunun neden kaynaklandığını hiç düşündünüz mü? Eğer ki bir düşünce süresine girmediyseniz, bunu hemen şimdi yapalım. Çoğu insan matematik denilince geri teperek korkar çünkü matematik her daim zor olarak tutulur.

Elbette matematiğin diğer derslere göre en azından kendine göre bir zorluğu vardır. Bu zorluk insanda bir korkuyu uyandırıyor, başarısız gelme korkusu. Evet, bu doğru. Korkulan şey matematik değil, korkuyu tetikleyen şey başarısızlıktır. Eğer bir kişi kendine bu dalda güvenmiyor ise kesin olarak başarısız geleceğini düşünerek korkularını harekete geçirir. Bu da onun başarılı olma ihtimalini yok eder.

Matematikte Başarılı Olmak İçin Yapılması Gerekenler

1. Matematiğe Okuyarak Çalışmayın

Matematiğin okuyarak çalışılacak bir ders olmadığını hatırlatmakta fayda var. Okuyarak çalışıp zaman kaybetmek yerine, yazarak çalışın. Bu çalışmanın matematik becerinize doğrudan bir gelişim sağladığını fark edeceksiniz. Okuyarak çalışmak ne yazık ki mümkün değildir çünkü matematik sizin çözüme ulaştırmanız gereken problemler ile doludur. Kalemi elinize alın ve çözmeye başlayın. Matematikte başarıyı yakalamak için ilk adımı atmış olacaksınız.

2. Soru Sormaktan Çekinmeyin

Matematik anlayarak çözmekten geçer. Eğer siz anlamaz iseniz çözmeniz nasıl mümkün olabilir? Bu duruma düşmemek adına mümkün olduğunca soru sorun. O kadar çok soru sorun ki, tamamen anlayana kadar sorularınızı dile getirmekten çekinmeyin. Başarınız için soru sorduğunuzu aklınızın bir kenarından eksik etmeyin.

3. Pratik Yapmak

Pratik yapmak matematikte sizi ayakta tutacak olan şeydir. Ne kadar çok pratik yaparsanız zihninize kazınır. Bir kavramı tek bir bağlamda tartışmak doğru olmayacağından, pratik yapmayı eksik etmeyin. Pratik yaparken kendi sınırlarınızı zorlayın. Daha iyi olabilmek için çaba gösterin.

4. Başkalarına Açıklayın

Bir konuyu yeterince öğrendiyseniz, bir başkasına öğretecek seviyeye kadar geldiyseniz, durmayın bunu bir başkasına da öğretin. Bunun akabinde ise matematiksel düşünceleriniz keskinleşecek. Bir şeyi başkalarına ne kadar basit bir şekilde anlatırsanız o kadar iyi öğrenmişsiniz anlamına gelir.

5. Umutsuzluğa Kapılmayın

Kendinizi yeryüzünün en kötü matematikçisi olarak tanımlıyor olsanız bile umutsuzluğa kapılmayın. Çalışmayı eksik etmediğiniz sürece başarılı olamıyor olacağınızın imkansız olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir