Kitap Okumaya Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

Eğer kitap okumaya yeni başladıysanız, muhtemelen kitap okumak sizin için vakti zor öldüren bir şeydir. Başlangıçta kitap okumak sıkıcı ve zor gelebilir ancak okumaya devam ederek kitapsız yapamayacağınızı anlayacak hale geleceksiniz. Öncelik olarak size kitap okumayı sevdirecek kitaplar önermem gerekiyor. Okurken kendinizi başka dünyalarda bulacağınız kitapları önermek çok önemli bir husus. İşte, sizi farklı dünyalara götüreceğine emin olabileceğiniz kitaplar…

1.  Sherlock Holmes

Kurgusal kitaplar sizi içine çekmekte adeta bir ustadır. Sherlock Holmes,  türünün en büyük örneği olarak bu öneriyi yapmamı sağlıyor. Okurken Sherlock Holmes’un zekasından etkilenecek ve onun davalara getirdiği çözümlere hayret edeceksiniz. Bu kurgusal karakterden öğreneceğiniz çok şey var. Onun gözlem yeteneği, olaylara bakış açısı, insanların üzerinden yaptığı çıkarım sanatı bunlar öğrenmeye değer şeyler. Sherlock Holmes: Kızıl Dosya adlı kitaptan okumaya başlayabilirsiniz. Bu başlangıç kitabı, kitabı anlamanızı kolaylaştıracak bir başlangıç yapıyor. Arkanıza yaslanın ve dahi dedektif Sherlock Holmes’un sizi şaşırtmasına tanıklık edin.

2. Otomatik Portakal

Alex, adında bir gencin yaşından büyük olaylara atılmasını anlatmakta. Alex ve arkadaş çetesi öyle kötülükler yaparlar ki, bu kitap bir okuyucu kesimini rahatsız edecek değerde. Eğer küfür ve bunun gibi kelimeler size göre değilse, kendinizi yok sayabilirsiniz. Okumaya değer bir kitap olduğunu düşünüyorum. Karakterin zorbalıktan nasıl bir değişime uğradığını görmek, görmesi gerekilen bir hikaye. Yazarın bu kitabı, az bir ömrü kaldığını sanarak yazdığını hatırlatmakta fayda var. Aslında bu kitabı okurken, ölüm ile burun buruna olan bir insanın içini okuyorsunuz.

3. Olağanüstü Bir Gece

Okunmayı hak etmeyen bir kitap diye  bir şey yoktur. Bu kitapta okunacaklar arasında gelen bir kitap olmalı. Kötücül hazları olan bir adamın ağzından dinlediğimiz bir hikaye. Bu adam öyle bir hale geliyor ki, sıradan insan duygularını hissetmeyi kaybediyor, kötücül hazlardan zevk alıyor. Hikayenin ilerleyişinde neler olduğunu görmek için size okumanızı gerektirecek bir bahane veriyorum.

4. Satranç

Bu kitap sadece satranç ile bir ilişkisi olan insanlara önerilecek kitap değil, okumayı seven her insana önerilebilecek bir kitap. Rastlantısal bir şekilde eline geçen kitapla satrancın inceliklerini öğrenen Dr. B’nin hikayesinin anlatımıdır. Stefan Zweig’ın ölümünden birkaç ay önce yazdığı Satranç adlı kitap. Bu kitap sonun bir başlangıcı olacaktır.

5. Milena’ya Mektuplar

Franz Kafka’nın ve Milena’nın mektuplarından yazılan bir kitap. Franz’in olağanüstü sevgisi bu kitabı okumaya değer kılıyor.

6. Olasılıksız

Olasılıklar döngüsünü kaleme alan bu kitapta, her şeyin bir olasılığa bindirilmesinden bahsediliyor. Bir kumar masası hayal edin, o kumar masasında kazanma ihtimaliniz yüzde kaça dayanıyor? Yüzde kaç olasılıkla kaybedebilirsiniz? Bu kitap bu gibi soruların cevabını veriyor.

Bu önerilen kitapları okurken ruhunuz sakinleşecek ve kendinizi olduğunuz dünyadan başka dünyalarda bulacaksınız. Bu kitapları okurken size verebileceğim tek bir tavsiye var, kendinizi karakterin yerine koyun, yerine koyun ki kitabı yaşayın. Bunu yaptığınızda kitap okumak sıkıcı olmaktan çıkacak ve zamana geçirmek için bir araç haline gelecek. Unutmayın, kitap sizin dostunuzdur.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir