Kitap Okumanın Faydaları

Kitap okumak öyle faydalı bir eylemdir ki, zihninizi açarak sizi olduğunuzdan daha farklı biri haline getirerek değişime sürükler. Okuduğunuz kitaba bağlı olarak bu faydalar kendini kısa bir süre zarfında göstermeye başlar. Gerçek şu ki, her konudan bir kitap okumak faydaları görmeyi hızlandıracaktır. Öyleyse, kitap okumanın faydaları nelerdir?

1. Sizi Daha Zeki Bir İnsan Yapar

Kitap okuyarak beyninizi aktif tutmuş oluyorsunuz. Bunun da zeka ile bir bağlantısı olduğu bilimsel olarak doğrudan açıklanmıştır. Kitap okuduğunuz sırada, gördüğünüz yeni kelimeler sizi kesinkes olarak daha zeki bir insan yapıyor. Takdir edersiniz ki, size  yeni şeyler öğretecek kitapları seçmek önem teşkil ediyor. Daha doğru bir deyişle söylemek gerekirse, seçici olup sizi bu yönde eğitecek bir kitap seçmelisiniz.

2. Yeni Kelimeler Öğrenirsiniz

Şüphe yok ki, kitap okumak insanın kelime dağarcığını muazzam bir şekilde geliştiriyor. Yapılması gereken tek şey, kitap okurken karşılaştığınız kelimeleri not edip, bunları günlük hayatınızda kullanmanız. Bunu yaptığınızda kendinizi daha iyi ifade etmiş olacaksınız.

3. Konsantrasyonu Önemli Ölçüde Arttırır

Bir gerçeğe işaret edersek, gürültülü ortamlarda kitap okumanın konsantrasyonu geliştirmek için yapılan  bir egzersiz olacağı. Bulunduğunuz ortam gürültülü olduğunda okuduğunuz şeye odaklanmaya, onu anlamaya çalışacaksınız. Bu yapılan da konsantrenizi önemli bir miktarda arttırmış olacak.

4. Hayal Gücünü Geliştirir

Kitap okurken, okuduğunuz satırı hayal dünyanızda canlandırarak, onu hayal edeceksiniz. Bu kimi zaman isteğe bağlı olmadan olan bir şeydir. Yaptığınız bu hayalde canlandırma, hayal gücünüze katkı sağlayacak ve onu geliştirecek. Bilmelisiniz ki, hayal gücünüzü geliştirerek, kendinize ait bir dünya bile yaratabilirsiniz. Hayal gücü denilen şeyin zihinlerde güçlü olduğunu bilmekte fayda var.

5. Empati Geliştirme

Kurgusal kitap okurken, karakterlerin duygularını anlamaya çalışır ve kendinizi onların yerine koyarsınız. Yapılan araştırmalara göre, kitap okuyan insanlar başkalarının duygularını anlamada başarılıdırlar. Sizin de bu başarıyı elde edebilmeniz için yapmanız gereken tek şey kurgusal kitap okumanız.

6. Hafızayı Güçlendirir

Okuduğunuz kitaba dair bir şeyler hatırlamaya çalışacağınızdan bu hafızanızı zinde tutarak onu güçlü kılacak. Bu girişim, beyinde yeni bağlantılar oluşturur, hali hazırda olanları da güçlendirir. Daha az unutkan bir insan olmak için, okumalısınız.

Bilmenizi istediğim bir şey var, kitapların insanların yegane dostu olduğu. Sizi yarı yolda bırakmayacak bir şey var ise onlar da kitaplardır. Dostunuzun kapağını kaldırarak, onu okumaya başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir