Başarısızlık ile Nasıl Başa Çıkılır?

sinav-iha-2

Başarıya giden yolda sizi tökezleterek başarıdan alıkoyan bir şeydir. Kimi insanların rüyalarını korkutucu şekilde süsler. Başarısızlık onları korkutur çünkü kendilerinden beklentileri bundan çok daha fazlasıdır. Ancak bu tarz insanların unuttuğu bir şey vardır ki o da başarısızlığın hayatın her yerinde olduğudur. Ucuz bir oyunda yenilgi ile uğurlanmak dahi bir başarısızlık göstergesidir. Durum böyleyken, başarısızlık ile nasıl başa çıkılır?

Başarısızlık İle Başa Çıkma Yöntemleri

Bir şeyde ne kadar iyi olursanız olsun, başarısız olmama gibi bir durum söz konusu değildir. Başarısızlıktan kaçınacak şeyleri dahi yapsanız, bir daha başarısız olmayacağınız diye bir şeyin olmadığını bilmeniz gerekiyor. O halde başarısızlık ile baş etmenin yolları nelerdir?

1.  Kendinizi Soru Yağmuruna Tutun

Başarısız geldiğiniz durumlarda bile kendinize birtakım sorular sormaktan çekinmeyin. Bunların ne gibi sorular olduğunu sorduğunuzu duyar gibiyim. Kendinize şu üç soruyu sorun; bu durum bana ne öğretti? Tekrar etmemesi için yapabileceğim şeyler neler? Bu durumun bana sağladığı yararlar neler? Bu soruyu sorduğunuzda ve bunlara cevaplar getirdiğinizde, hataları tekrar etmeyecek ve başarısızlıktan arınmış olacaksınız.

2.  Duygularınız İle Hareket Etmeyin

Duygular, çoğu zaman size hatalar yaptırabilir. Duygu ile alınan kararlar, başarısızlıkla sonuçlanması en muhtemel olan kararlardır. Genel ağırlıklı olacak şekilde, olaylara duygularınız ile yaklaşmak yerine, duygudan soğuk bir şekilde yaklaşın ve analizinizi bu yönde devam ettirin.

3.  Başarısızlıktan Korkmayın

Başarısızlık denilen şey sizi korkutmasın. Zira başarısızlık olmadan başarı oltanıza takılmaz. Başarıyı bir yem gibi düşünün, size başarıyı getirmesi için oltanızın ucuna taktığınızı farz edin.  Bu düşünce sizi başarısız gelme korkusundan koruyarak rahatlatacak. Buna binaen başarıya daha çok yakın olacaksınız.

4.  Güçlü Bir Benlik Duygusu Geliştirin

Düşük benlik saygısı göstermek yerine güçlü bir benlik geliştirin. Bu gelişimi yaparsanız başarısızlık geldiğinde sizi yıkamaz. Başarısızlık buna rağmen sizi yıksa bile çabuk toparlanma şansınız olacaktır. O yüzden güçlü bir benlik duygusu, başarısızlık ile savaşmanın en güçlü silahıdır. Bu silahı çabucak kuşanmaya çalışın.

5. Kendinizi Tanıyın

Hangi alanlarda iyi ve hangi alanlarda kötü olduğunuzu bilin. Eğer bunları bilmiyor iseniz farklı şeyler deneyerek alanlarınızı yönetin. Bunun gerekli olduğunu öne sürmenin en büyük etkeni, kendini tanımıyor iseniz kötü olduğunuz bir işe kaba taslak gireceğiniz olmasıdır. Başarısızlıktan sahiden de kaçınmak istiyorsanız, kendinizi iyi tanıyor olmanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir